top of page

Vuosikokouskuulumiset


Kiitos kaikille vuosikokoukseen osallistuneille! Vuosi 2019 oli vaiherikas monine kisoineen, koulutuksineen, SM-kisojen järjestelyineen ja seura-arjen pyörittämisessä. Kiitos kaikille toiminnan mahdollistamisesta.

Kiitosta ja kunniaa

Kokouksessa palkittiin tuttuun tapaan vuoden 2019 koirakot

 • Maksi Marko Kivihalme ja Jay

 • Pikkumaksi Iida Vakkuri ja Kate

 • Medi Jonna Aaltonen ja Winston

 • Mini Iida Vakkuri ja Hunni

 • Pikkumini Sanna Vuorinen ja Aino

 • Vuoden tulokas Tiia Lempiäinen

 • Vuoden juniori Terhi ja Tico

 • Vuoden seuratoimija Pirjo Yli-Juuti

Vuoden koirakot valittiin vuoden vaihteen rankingin mukaan. Vuoden tulokkaaksi valittiin Tiia, joka otti halli- ja kalustotoimikunnan haltuun ja lähti aktiivisesti uutena jäsenenä edistämään asioita positiivisella asenteella. Vuoden junioriksi valittiin Terhi, joka tekee aina annetut omatoimiharjotteet ja on pitkäjänteisesti panostanut osaamisen rakentamiseen. Vuoden seuratoimijaksi valittiin Pirjo, joka ansiokkaasti hoiti sekä SM:ien kirjanpidon.

Hallituksen esityksestä Jonna Väyrynen valittiin kunniajäseneksi. Jonna on tehnyt merkittävää työtä seuran hallituksessa, seuran ja Sagin kilpailutoiminnissa sekä aloitti HAUn junioritoiminnan.

Mihin menee seuran tulevaisuus?

Kokouksessa keskusteltiin asialistan lisäksi hallin siisteydestä, koulutuksesta, kenttäjaosta, seuran arvoista, seuravaatteista ja esteistä.

Yhteisen omaisuuden kohtelu oli yksi vahvasti keskustelua herättäneistä aiheista. Olemme saaneet tuloja edullisista harrastusmaksuista ja säntillisesti lyhentäneet hallin rakennuksesta johtuneita lainanlyhennyksiä. Maksujen suuruuteen kuitenkin vaikuttaa myös se miten kohtelemme yhteistä omaisuutta. Pienillä teoilla ylläpidämme yhdessä siisteyttä, turvallisuutta ja pidennämme esteiden käyttöikää esim. roskat roskiin, treenien päätteeksi kentän lanaus ja numerokylttien poistaminen, apuvälineet merkityille paikoilleen jne. Jokaisen yksilön toiminta vaikuttaa tässä. Teethän siis jatkossakin oman osuutesi yhteisen omaisuuden vaalimiseksi.

Vuoden päästä hallivelka on maksettu ja voimme tehostaa hallin kunnostus- ja ylläpitotöitä.

Koulutustoiminnan ja ylipäänsä seuran kehittäminen eteenpäin ovat tämän vuoden fokuksessa.

Ole rohkeasti yhteydessä hallitukseen tai osallistu toimikuntien toimintaan niin voit vaikuttaa seuran tulevaisuuteen ja autat pitämään sitä elinvoimaisena.

Tänä vuonna toimintaa luotsataan eteenpäin tällä joukolla sekä toimikuntien kautta

 • Elina Pirhonen, puheenjohtaja

 • Heidi Tenkanen, varapuheenjohtaja, muiden lajien ja kilpailutoimikuntien puheenjohtaja

 • Pekka Halonen, jäsen

 • Jemina Immonen jäsen, tiedotustoimikunnan puheenjohtaja

 • Veera Korhonen, jäsen, jäsensihteeri

 • Tiia Lempiäinen, jäsen, halli- ja kalustotoimikunnan puheenjohtaja

 • Vera Nissin, jäsen

 • Hanna Streng, jäsen, hupitoimikunnan puheenjohtaja

 • Iina Yläpihlajajärvi, jäsen, koulutustoimikunnan puheenjohtaja

 • Hallituksen ulkopuolisena rahastonhoitajana jatkaa Pirjo Yli-Juuti

Hallituksen puolesta Elina

bottom of page